KONKURS MINISTERSTWA ŚRODOWISKA >>>

03-10-2018
   Konkurs Ministerstwa Środowiska dla uczniów klas 5-8 "Wczujmy się w klimat - adaptacja do zmian klimatu wokół nas"...

...Czy wiesz, że... według prognoz, do 2030 roku za sprawą rosnących temperatur suma dni, w których będzie trzeba korzystać z ogrzewania zmniejszy się o około 4,5%?

Celem konkursu jest popularyzacja tematu adaptacji do zmian klimatu oraz projektu "Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców" za pomocą zdjęcia lub plakatu.

Zmiany klimatu odczuwamy wszyscy - wzrost temperatury, fale upałów, intensywne opady deszczu, burze i silny wiatr, podtopienia i powodzie występują w ostatnich latach znacznie częściej. Klimatolodzy przewidują, że w najbliższych dekadach te zjawiska pogodowe będą nie tylko występować częściej, ale wzrośnie również ich intensywność. Wiąże się to z zagrożeniem naszego zdrowia, bezpieczeństwa, a także z wystąpieniem szkód i zniszczeń powodujących straty finansowe. Duże miasta ze względu na swoją strukturę oraz liczbę mieszkańców są szczególnie wrażliwe na ekstremalne zjawiska pogodowe. Dlatego potrzebne są działania adaptacyjne, które powinny być podejmowanie przez samorządy oraz mieszkańców miast.

Konkurs organizowany jest w ramach projektu Ministerstwa Środowiska "Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców", w którym opracowywane są plany adaptacji do zmian klimatu dla 44 polskich miast (37 miast liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców oraz 7 mniejszych). Zobacz stronę www.44mpa.pl

Jest to unikalny na skalę europejską projekt, który na zlecenie Ministerstwa Środowiska realizują wiodące w sektorze ochrony środowiska instytucje: Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz firma Arcadis.

Prace oceniane będą w kategoriach fotografia oraz plakat.

FOTOGRAFIA
będąca interpretacją hasła " Wczujmy się w klimat - adaptacja do zmian klimatu wokół nas". Zdjęcie musi być wykonane w Polsce. Może być zarówno nieprzetworzone, jak i retuszowane poprzez obróbkę w programach graficznych. Fotografia powinna przedstawiać działania, sytuacje zachęcające do podjęcia działań w zakresie adaptacji do zmian klimatu, np. park kieszonkowy w mieście, podlewanie ogródka deszczówką, zakładanie ogrodu deszczowego lub pokazywać skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych (m.in. burzy, wiatru, powodzi, podtopienia, wysokich temperatur). Szczegółowe wymagania dotyczące fotografii dostępne są na stronie internetowej Konkursu oraz w regulaminie.

PLAKAT
promujący konieczność adaptacji do zmian klimatu, zawierający krótkie hasło promocyjne. Akceptowane są plakaty wykonane za pomocą technik komputerowych i skany plakatów wykonanych odręcznie. Szczegółowe wymagania dotyczące plakatu dostępne są na stronie internetowej Konkursu oraz w regulaminie.

Więcej szczegółów znajdziecie Państwo w regulaminie konkursu.

ZGŁASZANIE I PRZESYŁANIE PRAC KONKURSOWYCH

Zgłaszanie i przesyłanie prac konkursowych odbywa się poprzez formularz zamieszczony na stronie internetowej, o którego wypełnienie prosimy szkoły, a nie Autorów prac. Autorzy prac zobowiązani są także do wypełnienia i przekazania Państwu oświadczenia , które stanowi załącznik do Regulaminu Konkursu. Oświadczenie należy zeskanować i załączyć razem z pracą konkursową poprzez formularz na stronie internetowej. Każda szkoła może zgłosić maksymalnie 3 prace konkursowe.

W NASZEJ SZKOLE ZGŁOSZENIA DO KONKURSU PRZYJMUJE NAUCZYCIELE PRZYRODY I GEOGRAFII.

WYBÓR LAUREATÓW
Jury, w każdej kategorii przyzna Nagrodę Główną oraz Grand Prix.
Najlepszą fotografię oraz plakat wybiorą również internauci za pomocą głosowania na profilu Facebook projektu "Wczujmy się w klimat" (www.facebook.com/44mpaPL). W specjalnie utworzonej galerii zostaną udostępnione zakwalifikowane do finału fotografie i plakaty wraz z nadesłanymi przez uczestników konkursu opisami. Za pomocą przycisków reakcji "Lubię to" i "Super" internauci będą oddawać swój głos. Nagrodzone zostaną fotografia i plakat z największą liczbą głosów.

NAGRODY

W każdej kategorii uczniowie mają szansę wygrać:
        • czytnik e-booków Amazon Kindle (Nagroda Grand Prix),
        • dron firmy DJI (Nagroda Główna),
        • okulary do rzeczywistości wirtualnej Carl Zeiss (Nagroda Internautów).

WAŻNE DATY

• Rozpoczęcie konkursu i przyjmowanie prac: 10 września 2018 r.,
        • Termin nadsyłania prac: 20 listopada 2018 r.,
        • Ogłoszenie wyników: 18 grudnia 2018 r. o godz. 12:00 na stronie internetowej projektu "Wczujmy się w klimat" www.44mpa.pl oraz na profilu projektu na Facebooku,
        • Nagrody zostaną wręczone na konferencji podsumowującej projekt, która odbędzie się w styczniu 2019 roku w Warszawie.