OGÓLNOPOLSKA AKCJA PN. "PRZERWANY MARSZ..." >>>

08-06-2019
   "Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP wystąpiła z inicjatywą organizacji akcji pn. „Przerwany marsz…”, który ma polegać na symbolicznym dokończeniu
2 września 2019 roku, przerwanego, przez fakt wybuchu  II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży...

...To wtedy życie Dzieci Wojny zostało trwale napiętnowane nieopuszczającym strachem, zatrzymanymi w pamięci obrazami okrutnej śmierci najbliższych.
Planowana na pierwszy dzień szkoły akcja będzie okazją do tego, aby młodsze
i starsze pokolenia mogły wspólnie przywitać nowy rok szkolny. Niech to będzie również wyraz szacunku i wdzięczności dla żywego pomnika historii.
Zachęcamy, aby 2 września 2019 r. wspólnie z babciami, dziadkami, a także osobami samotnymi, które mieszkają w danym regionie i wywodzą się z pokolenia Dzieci Wojny uczestniczyć w inauguracji roku szkolnego 2019/2020. W ten sposób w całej Polsce stworzymy możliwość międzypokoleniowego dialogu, który będzie cennym doświadczeniem dla uczniów.
Punktem kulminacyjnym akcji będzie odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, który towarzyszy Polakom od wielu lat. Zachęcamy również do publikowania zdjęć ze szkolnych klas z udziałem Seniorów, które będą stanowiły swego rodzaju niezapomniany znak czasu. Prosimy o publikowanie zdjęć na stronach internetowych oraz portalach społecznościowych z hasztagiem: #PrzerwanyMarsz.
Drugą częścią akcji będą „Pamiętniki Pokoleń” – prowadzone przez uczniów wywiady ze swoimi dziadkami lub pradziadkami albo osobami samotnymi, które odpowiedzą na pytanie jak wspominają sierpień i wrzesień 1939 roku, a także jacy byli wtedy młodzi ludzie. Utrwalone w ciekawy sposób rozmowy
i wspomnienia staną się częścią wspólnej publikacji.
Współorganizatorami wydarzenia są: Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Środowisk  Dzieci Wojny, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie „Dumni z Polski” oraz Stowarzyszenie „Dzieci Wojny w Polsce”.
Zwracam się z uprzejmą prośbą o podjęcie działań i włączenie się Państwa szkoły, uczniów, pedagogów do akcji pn. „Przerwany marsz…”.

Dyrektor Delegatury w Bytomiu Kuratorium Oświaty w Katowicach
Bożena Szarama"