"ŚLADAMI WOJCIECHA KORFANTEGO" >>>

19-02-2020
   "Z okazji 100. rocznicy powołania Wojciecha Korfantego na Polskiego Komisarza Plebiscytowego, 20 lutego 2020 r. zapraszamy do Bytomia na uroczyste obchody tego ważnego dla Górnego Śląska wydarzenia...

...W trakcie obchodów zorganizowane będą:
Spacery po Bytomiu „Śladami Wojciecha Korfantego”, przybliżające ważne miejsca na mapie miasta związane z walką o przynależność regionu do państwa polskiego po zakończeniu I wojny światowej:
- w godz. 9.00 – 13.30 dla uczniów wszystkich typów szkół;
- w godzinach: 15.30, 16.00, 16.30, 17.00  dla zaproszonych gości i mieszkańców (zapisy w Biurze Promocji Bytomia, Rynek 7).

Od godz. 14.00 - część oficjalna uroczystości na bytomskim Rynku
z udziałem kompanii honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu  Rakietowego Obrony Powietrznej, mieszkańców i władz Bytomia oraz przedstawicieli miast Metropolii, Urzędu Marszałkowskiego, radnych Rady Miejskiej w Bytomiu, posłów i senatorów RP;
- złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową upamiętniającą Wojciecha Korfantego oraz tablicą Polskiego Komisariatu Plebiscytowego;
- pamiątkowe zdjęcie: BYTOM 20.02.2020.  Zapraszamy mieszkańców województwa do udziału w obchodach – założenia strojów z epoki i do wspólnego zdjęcia. Razem ułożymy na płycie bytomskiego Rynku napis BYTOM 20.02.2020.

Godz. 18.00 - obchody zakończy koncert Roberta Biniasa „Krew i gniew” na dziedzińcu bytomskiego Sądu Rejonowego, który w tamtych latach był miejscem organizowanych wieców przed plebiscytowych (wejściówki do odbioru
w Biurze Promocji Bytomia, Rynek 7). Koncert będzie tożsamy z wydaną w ubiegłym roku przy płytą CD o tym samym tytule.

Organizatorami uroczystości są: Miasto Bytom, Muzeum Powstań Śląskich
w Świętochłowicach, Instytut Pamięci Narodowej o/Katowice, Bytomskie Centrum Kultury oraz Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.
Partnerzy: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Archiwum Państwowe
w Katowicach, Biuro Programu Niepodległa oraz 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu.
Mecenat: Województwo Śląskie. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski."