Szkoła Podstawowa nr 28
im. Królowej Jadwigi w Bytomiu
   
 
OGŁOSZENIA  !
O SZKOLE
KADRA SZKOŁY
DOKUMENTY SZKOLNE
WYDARZENIA szkolne i nie tylko
Z ŻYCIA KLAS
ZAJĘCIA POZALEKCYJNE
KALENDARZ R. SZK. 2019/2020
DLA RODZICÓW
"PRZYJACIEL SZKOŁY"
ORGANIZACJE SZKOLNE
POMOC psychologiczno-pedagogiczna i logopedyczna
PROJEKTY I PROGRAMY
BIBLIOTEKA
ŚWIETLICA SZKOLNA
STOŁÓWKA
NASZE SUKCESY
"PAŹ KRÓLOWEJ JADWIGI"
KONKURS PIOSENKI ANGLOJĘZYCZNEJ
DLA NAUCZYCIELI
PUBLIKACJE
PETYCJE
LINKI
KONTAKT
MAPA STRONY
RODO
   
 
STRONA GŁÓWNA

 
Klasa 1A 2017/2018 - wychowawca - mgr Klaudia Widera

 

Tydzień Profilaktyki i Promocji Zdrowia

Na początku maja odbył się Tydzień Profilaktyki i Promocji Zdrowia, w czasie którego organizowane były różne ciekawe działania. My również aktywnie poznawaliśmy zasady zdrowej diety i właściwego spędzania wolnego czasu. Zorganizowaliśmy sobie Klasowego MasterChefa, w czasie którego przygotowaliśmy pożywne i smaczne przekąski. Spędzaliśmy wolny czas na świeżym powietrzu, bawiąc się wspólnie na boisku szkolnym. Zobaczyliśmy przedstawienie profilaktyczne "Nauczyć ufoludka".
 

 

Warsztaty w Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie

W piątek 28 kwietnia pojechaliśmy do Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie. Braliśmy udział w warsztatach chemicznych, na których wykonywaliśmy glicerynowe mydełka oraz obserwowaliśmy eksperymenty chemiczne. Korzystając z pięknej pogody obserwowaliśmy rozwijającą się przyrodę w czasie spaceru po ogrodzie. Naszym przewodnikiem była Kasia Góra, która bardzo często odwiedzała to miejsce ze swoimi rodzicami i mogła oprowadzić nas po okolicy. Na zakończenie wycieczki świetnie bawiliśmy się na torze przeszkód. Jednak zabawa była bardzo krótka, bo musieliśmy wracać do szkoły. Pani obiecała nam, że w następnym roku przyjedziemy tu na dłużej.
 

 

Dzień Ziemi

23 kwietnia odbył się w naszej szkole Dzień Ziemi. Próbowaliśmy rozwiązać niektóre problemy naszej planety. Dowiedzieliśmy się, co to jest recykling i jak dbać o naszą Ziemię, aby była czysta i piękna. Braliśmy udział w różnych aktywnościach. Mogliśmy się pochwalić szybkością w czasie wyścigów sportowo-ekologicznych, zwinnością i poczuciem rytmu, ćwicząc układ taneczny. Oglądaliśmy również bajki poruszające tematykę ekologii. Dzień zakończył się apelem, na którym klasy przedstawiały swoje projekty. 

 

Wizyta w teatrze

W kwietniu wybraliśmy się do teatru Ateneum w Katowicach na przedstawienie pt. "Piaskowy wilk". Spektakl bardzo nam się podobał, bo na scenie grali nie tylko aktorzy, ale również lalki. Opowiadał o zwykłej dziewczynce Karusi, która mieszkała przy plaży. Rodzice nie poświęcali córce zbyt dużo uwagi i Karusia samotnie bawiła się wymyślając różne rzeczy. Pewnego dnia spotkała piaskowego wilka, który chętnie spędzał z nią czas i znał odpowiedzi na wszystkie pytania. Był to jej wymyślony przyjaciel, który...Nie zdradzimy zakończenia, bo można je wyczytać na stronicach książki Asy Lind "Piaskowy wilk".
 

 

Projekt klasowy "Zagroda"

Bardzo lubimy pracować w grupach nad różnymi projektami. W marcu omówiliśmy blok tematyczny związany z życiem i pracą na wsi oraz hodowlą zwierząt. Wyróżnialiśmy również cechy ptaków i ssaków, a także śpiewaliśmy piosenkę "Kaczor Donald farmę miał". Na zakończenie wykonaliśmy wspólnie makietę zagrody wiejskiej.

  

Dzień Babci i Dziadka

25 stycznia zorganizowaliśmy w naszej klasie "Podwieczorek z babcią i dziadkiem". Przygotowaliśmy szereg niespodzianek i atrakcji i byliśmy dumni, że możemy pochwalić się swoimi zdolnościami. Po serdecznym powitaniu naszych gości recytowaliśmy wierszyki, śpiewaliśmy piosenki i tańczyliśmy. Pani była z nas bardzo zadowolona, bo w czasie występu byliśmy grzeczni i skupieni  na swoich rolach.Potem mieliśmy chwilę relaksu i mogliśmy wspólnie z naszymi najbliższymi zjeść słodki podwieczorek. W tym czasie pani przygotowywała atrakcje a mamy Doroty, Adama i Natalii Tront dbały, aby niczego nie brakowało na stołach. Mamusia Kasi Zięby była fotoreporterką i dokumentowała cały wieczór.Następnie rozpoczęły się konkurencje dla babci i dziadka. Był teteturniej "Jaka to melodia", w którym goście odgadywali fragmenty ulubionych utworów, był również "Taniec z gwiazdami" oraz "Familiada". Wspaniale bawiliśmy się razem i już myślimy o spotkaniu w następnym roku. Na zakończenie "Podwieczorku z babcią i dziadkiem" wręczyliśmy portrety naszym ukochanym seniorom. Cieszyliśmy się, że mogliśmy pokazać, jak bardzo ich kochamy.

Zabawa karnawałowa
11 stycznia odbyła się w naszej klasie zabawa karnawałowa. Mieliśmy piękne stroje i szampański humor. Nawet nasza pani wyglądała inaczej niż zawsze. Bawiliśmy się świetnie. A kiedy byliśmy głodni mogliśmy liczyć na mamę Adasia panią Anię, która zadbała o pyszny poczęstunek. Muzyka była ok, a najbardziej podobały nam się utwory Despacito i Sofia. 


Wigilia

22 grudnia przygotowaliśmy sami klasową wigilię. Pani poprosiła naszych rodziców o dary stołu. Przynieśliśmy pierniczki, owoce, słodycze i soki. Mama Kamili przygotowała białe obrusy
i piękne stroiki. Sami nakryliśmy do stołu, a Sebastian pomagał pani i nalewał każdemu soczek do kubeczka. Dziewczynki pięknie ułożyły ciasteczka na talerzykach, a chłopcy rozdali świąteczne serwetki. Pani zapaliła świeczki i od razu zrobiło się bardzo uroczyście. Potem przełamaliśmy się opłatkami i złożyliśmy sobie życzenia. Przyszedł czas na łasuchowanie. Kiedy brzuszki były pełne, zaczęliśmy kolędowanie. Pani włączyła nam karaoke i okazało się, że znamy wszystkie kolędy. Naszą klasową uroczystość zakończyły Jasełka przygotowane przez starszych kolegów.


Wizyta aktorów

7 grudnia odwiedzili naszą szkołę aktorzy krakowskiego teatru INSPIRACJA. Moglismy zobaczyć sztukę teatralną, która nauczyła nas, że najważniejsza w życiu jest przyjaźń i pomoc innym. Nie liczą się pieniądze czy dobra zabawa....to co jest najbardziej wartościowe to dobre i wrażliwe na krzywdę innych serce.

 Dyżury klasowe:

W grudniu wyznaczyliśmy sobie dyżury, tak aby każdy z nas mógł wykazać się na forum klasy. Od tego miesiąca pani przydzieliła nam następujące dyżury, które wykonujemy przez cały tydzień:
1. Dbanie o rośliny klasowe
2. Dbanie o czystą tablicę
3. Układanie krzesełek i stolików
4. Sprzątanie zabawek
5. Dbanie o porządek w szatni
6. Rozkładanie materiałów na ławkach
7. Sprzątanie papierków
8. Rozdawanie owoców, warzyw i mleka
9. Prawa Ręka Pani 

Oprócz tego wybraliśmy trójkę klasową:

Przewodniczący: Natan Knura
Zastępca przewodniczącego: Karolina Karwowska
Skarbnik: Katarzyna Góra


Mikołajki

6 grudnia po południu odwiedził nas Mikołaj. Kiedy wspólnie z panią układaliśmy puzzle, usłyszeliśmy dźwięk dzwonka. Za drzwiami stał prawdziwy Mikołaj z wielkim koszem prezentów. Zaprosiliśmy gościa do  sali i zaśpiewaliśmy powitalną piosenkę. Potem Mikołaj rozdał nam prezenty. Każdy z nas dostał śliczny kubek z imieniem. Teraz możemy pić gorące kakao wspominając świetną zabawę. Jeszcze raz dziękujemy za prezenty i mamy nadzieję, że spotkamy się znowu za rok.
Dni Śląskie

Z okazji Barbórki odbyły się w naszej szkole Dni Śląskie. I my dużo rozmawialiśmy
o pracy górników, poznaliśmy piosenkę "Szła dzieweczka do laseczka", oglądaliśmy bajkę o skarbniku. Braliśmy udział w konkursie plastycznym pt. "Górnicze skarby pod ziemią". Na sali gimnastycznej oglądaliśmy śląski taniec ludowy "Trojak", który przygotowały dziewczynki z koła tanecznego, między innymi nasze koleżanki: Nadia Kubicka, Katarzyna Góra, Karolina Karwowska, Amelia Suchanek, Dorota Matuszczak. Dziewczynki pięknie wyglądały w kolorowych wiankach. Oprócz tego mogliśmy podziwiać  damski strój ludowy i galowy mundur górniczy. Uczniowie Gimnazjum nr 9 opowiedzieli nam o śląskich zwyczajach i zaśpiewali parę piosenek. 
Andrzejki 2017 r.

30 listopada odbył się w naszej klasie wieczór wróżb. Do zabawy zaprosiliśmy  również rodziców. Na początku zaprezentowaliśmy nasze umiejętności. Recytowaliśmy wierszyki, śpiewaliśmy poznane piosenki i  tańczyliśmy. Byliśmy bardzo dumni z występu, a pani wręczyła nam pamiątkowe dyplomy. 
Potem wspólnie wróżyliśmy sobie, co wydarzy się w naszym życiu w najbliższej
i dalszej przyszłości. Natomiast rodzice usłyszeli horoskop na następny rok. Było zabawnie, kolorowo i smacznie.Lekcja multimedialna

9 listopada 2017 r. pojechaliśmy do Centrum Kształcenia Ustawicznego w Bytomiu na lekcję multimedialną. Dowiedzieliśmy się, co to jest dubbing. Wirtualnie zwiedziliśmy studio dubbingowe oraz wysłuchaliśmy wywiadu z aktorką, która użyczyła głosu Elzie - głównej bohaterce filmu "Kraina lodu". To były bardzo ciekawe zajęcia. Okazało się, że praca nad udźwiękowieniem filmu animowanego wymaga wiele cierpliwości i olbrzymiego warsztatu. Mogliśmy obserwować znanych aktorów  takich jak Cezary Pazura, Joanna Jabłczyńska czy Jarosław Boberek przy pracy nad różnymi projektami. Już wiemy, co to takiego te kłapy!!! Na zakończenie zobaczyliśmy film animowany "Epoka lodowcowa. Mocne uderzenie".Jesienne impresje
Niestety skończyła się już złota polska jesień.
Teraz pozostała listopadowa szaruga.
Na zajęciach wyczarowaliśmy piękne kolorowe drzewa.
Dzięki temu jest trochę weselej.Budujemy zamki


W październiku pracowaliśmy w grupach nad tworzeniem zamków z kartonowych pudełek. To było ciekawe doświadczenie, gdyż dzięki takiej pracy uczyliśmy się współpracować ze sobą, respektować przyjęte zasady oraz wspólnie rozwiązywać problemy. Oprócz tego mogliśmy się świetnie bawić. 

7 października 2017 r. Trzynasta rocznica nadania imienia naszej szkole


W sobotę w naszej szkole odbyła się bardzo ważna dla nas uroczystość. 13 lat temu obraliśmy za patronkę Królową Jadwigę. Ten dzień postanowiliśmy uczcić wieloma niezapomnianymi wydarzeniami. Pamiątką niektórych z nich są zdjęcia. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniach. Cieszymy się, że mogliśmy przekazać na aukcję naszego klasowego Superkota, którego uszyła Nadia z mamusią.
Każdy z nas zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie z uroczą przytulanką. Mogliśmy również trzymać kciuki za pana Łukasza Kubickiego, który reprezentował naszą klasę w meczu piłki nożnej. Było mnóstwo zabawy, między innymi: poszukiwanie skarbów Królowej Jadwigi, konkurencje sportowe, słuchanie opowieści o życiu naszej patronki, zdmuchiwanie świeczek i zjadanie babeczek upieczonych przez panią Klaudię oraz odciśnięcie naszych kolorowych dłoni. Na zakończenie dnia oglądaliśmy przedstawienie kabaretowe opowiadające o różnych pechowych sytuacjach, które zawsze kończyły się szczęśliwie. Najważniejsze, żeby nie wierzyć w przesądy
i odganiać pecha uśmiechem i pozytywnym nastawieniem do świata. Pod koniec uroczystości Nadia recytowała wierszyk o Królowej Jadwidze, który pobliczność przyjęła z aplauzem. Braw nie było końca. Byliśmy z niej bardzo dumni, bo nie wstydziła się i nie denerwowała mimo, że był to pierwszy jej występ przed tak liczną publicznością.Czwarty tydzień nauki


Ten tydzień był bardzo intensywny. Braliśmy udział w Europejskim Tygodniu Sportu.
Zdobyliśmy I miejsce w rozgrywkach sportowych.Trzeci tydzień nauki


Jak ten czas szybko płynie.
Zakończył się trzeci tydzień naszego pobytu w szkole.
Poznaliśmy pierwszą literę O,o i cyfrę 1.
Wykonaliśmy wspólnie drzewo i krzew.


Szukaliśmy różnic i podobieństw między tymi roślinami.
Przygotowujemy się również do projektu "FASOLKA".
Na razie schowaliśmy do szufladek mały słoiczek, gazę i gumkę recepturę.
Oprócz tego odwiedził nas pan policjant, który rozmawiał z nami o bezpiecznej drodze do szkoły i ze szkoły.Drugi tydzień nauki.
iz

 W środę nasi rodzice spotkali się z panią Klaudią, aby omówić wszystkie najważniejsze sprawy dotyczące naszego pobytu w szkole.
Najpierw spotkali się z panią dyrektor na sali gimnastycznej, a potem w klasie rozmawiali na nasz temat i podziwiali pierwszy projekt „Balonowe kwiaty”


Pani przedstawiła kalendarz uroczystości szkolnych i dni wolne od zajęć dydaktycznych. 

 1. Uroczystości szkolne:

 • 07.10.2017r. - Festyn środowiskowy z okazji 13 rocznicy nadania imienia szkole;

 • 12.10.2017r. - Uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej – obowiązują stroje galowe;

 • 08.11.2017r. – Uroczysta akademia z okazji 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę – obowiązują stroje galowe;

 • 30.11.2017r.- Zabawy andrzejkowe;

 • 4,5.12.2017r. - Dni Śląskie;

 • 22.12.2017r. - Klasowe spotkania przy opłatku;

 • 20.04.2018r. - Dzień Ziemi;

 • 25.04.2018r. - Akademia z okazji rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja - obowiązują stroje galowe;

 • 04.06.2018r. - Dzień Dziecka;

 • 22.06.2018r. - Uroczyste zakończenie roku szkolnego.

 1. Dni wolne: 

 • 29.09.2017r. - piątek – dzień wolny od zajęć lekcyjnych w ramach dni do dyspozycji dyrektora szkoły;

 • 23.12.2017r. - 31.12.2017r. - zimowa przerwa świąteczna;

 • 29.01.2018r. - 11.02.2018r. - ferie zimowe;

 • 29.03.2017r. - 03.04.2018r. - wiosenna przerwa świąteczna;

 • 30.04.2018r – 06.05.2018r. - weekend majowy (dni wolne od zajęć dydaktycznych

  w ramach dni do dyspozycji dyrektora szkoły);

 • 31.05.2018r. - Boże Ciało;

 • 01.06.2018r. - dzień wolny od zajęć dydaktycznych w ramach dni do dyspozycji dyrektora szkoły;

 • 23.06.2018r. - 31.08.2018r. - wakacje letnie; 

Pani Klaudia omówiła również organizację nauki w klasie I, tak aby było nam łatwiej przyzwyczaić się do szkolnej rzeczywistości:

 1. Dzieci pozostawiają podręczniki i ćwiczenia oraz materiały plastyczne w klasie, do domu zabierają tylko te książki, które są potrzebne do zrobienia zadania domowego.

 2. Będą zadawane codzienne zadania domowe. Uczniowie, którzy nie odrobią zadania, będą musieli uzupełnić braki. Rodzice proszeni są o systematyczne przeglądanie ćwiczeń, zeszytów przedmiotowych i zeszytów do korespondencji oraz podpisywanie informacji.

 3. Rodzice starają się wyrobić w dziecku nawyk pakowania tornistra wieczorem, przeglądania przyborów szkolnych (ołówek, gumka, kredki, linijka, nożyczki), temperowania kredek, ołówków.

 4. Rodzice ustalają z dzieckiem rutynowy plan dnia, który pozwoli zorganizować sprawnie jego  pracę i odpoczynek.

 5. Należy pamiętać, aby dziecko miało wydzielony kącik do nauki, w którym o określonej godzinie odrobi zadanie w ciszy.

 6. Pamiętajmy o właściwej godzinie snu!

 7. Dziecko bardzo potrzebuje uwagi, zainteresowania oraz konsekwencji ze strony rodziców.

W tym tygodniu rozmawialiśmy o bezpiecznych zabawach na podwórku, w szkole i w domu.
Słuchaliśmy początkowych rozdziałów książki pt. „Jacek, Wacek i Pankracek” oraz wykonywaliśmy elementy do makiety „Nasze wymarzone podwórko”.
Pracowaliśmy wspólnie i bardzo cieszyliśmy się, że możemy liczyć na pomoc kolegów i koleżanek. To miło, gdy można pracować razem.
Tworzyliśmy zbiory znaków drogowych biorąc pod uwagę ich kształt. Dzięki temu przypomnieliśmy sobie figury geometryczne: trójkąt, koło, kwadrat, prostokąt.
W czasie pracy samodzielnej kreśliliśmy znaki literopodobne i nagrodziliśmy brawami dzieci, które zrobiły to wzorowo.
W domu opowiedzieliśmy naszym rodzicom historyjkę obrazkową, w której bohaterami byli chłopcy bawiący się piłką przy ruchliwej drodze.


 Pierwszy tydzień naukiMinął pierwszy tydzień nauki. Chcielibyśmy się przedstawić. Chodzimy do klasy IA, w której jest trzynaście dziewczynek i ośmiu chłopców. Oto my:

Piotr Czornik


Oskar Daniel


Katarzyna GóraAdam Jazłowiecki


Kamila Karcz

   

Karolina Karwowska


Łukasz Klosek


Jakub Knop


Natan Knura


Marta Kowal


Nadia Kubicka


Dorota Matuszczak


Adam SkwierczyńskiNatalia Sobczyk


Wiktoria Stępnik

Amelia SuchanekNatalia Tront 


Marzena Wołyniec

Justyna Zagórna


Katarzyna Zięba


Sebastian ZiółkowskiNaszą wychowawczynią jest pani mgr Klaudia Widera, która prowadzi z nami zajęcia zintegrowane, zajęcia komputerowe i wychowanie fizyczne.
Siostra Aleksandra uczy nas religii, a pani mgr Urszula Jaksa rozmawia z nami po angielsku.
W sali nr 10 mamy swoje szufladki.


Trzymamy w nich pięknie oprawione podręczniki i ćwiczenia z zajęć zintegrowanych, z religii oraz z języka angielskiego. W osobnych szufladach zostawiliśmy nasze materiały plastyczne: bloki rysunkowe i techniczne z białymi i kolorowymi kartkami, farby plakatowe, akwarelowe, pędzle, kubeczki do wody, kredki świecowe, różnokolorowe bibułki marszczone, klej, nożyczki,
plastelina,teczki kart pracy samodzielnej. Po zajęciach sala zmienia się w świetlicę, gdzie bawią się, odpoczywają i odrabiają zadania domowe uczniowie z klas pierwszych.Pani Klaudia podała nam plan zajęć na cały tydzień: 

Poniedziałek 8.00 – 12.25

 1. Zajęcia komputerowe (s.20)

 2. W-f (duża sala gimnastyczna)

 3. Zajęcia zintegrowane (s.10)

 4. Zajęcia zintegrowane (s.10)

 5. Zajęcia zintegrowane (s.10)

 Wtorek 8.00 – 11.30

 1. Zajęcia zintegrowane (s.10)

 2. Zajęcia zintegrowane (s.10)

 3. Religia (s.10)

 4. Język angielski (s.10)

Środa 8.00 – 11.30

 1. W-f (duża sala gimnastyczna)

 2. Religia (s.10)

 3. Zajęcia zintegrowane (s.10)

 4. zajęcia zintegrowane (s.10)

 Czwartek 8.00 – 12.25

 1. Zajęcia zintegrowane (s.10)

 2. Zajęcia zintegrowane (s.10)

 3. Zajęcia zintegrowane (s.10)

 4. W-f (sala zabaw 21)

 5. Język angielski (s.25)

 Piątek 8.00 – 11.30

 1. Zajęcia zintegrowane (s.10)

 2. Zajęcia zintegrowane (s.10)

 3. Zajęcia zintegrowane (s.10)

 4. Zajęcia zintegrowane (s.10)

 

Wydarzenia tygodnia:

 

Początek roku szkolnego

4 września odbył się dla nas wielki dzień – początek roku szkolnego 2017/2018. Pani dyrektor Danuta Zemela powitała nas bardzo serdecznie
w gronie uczniów Szkoły Podstawowej nr 28 im. Królowej Jadwigi w Bytomiu.
W obecności naszych wychowawców, nauczycieli, rodziców i rodziny, stojąc na baczność, powtarzaliśmy słowa ślubowania:

Ślubuję być dobrym Polakiem,

dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.

Będę uczyć się w szkole

jak kochać Ojczyznę,

jak dla niej pracować, kiedy urosnę!

Będę się starać być dobrym kolegą,

swym zachowaniem i nauką

sprawiać radość rodzicom i nauczycielom!

Pani dyrektor i pani wicedyrektor pasowały nas wielkimi ołówkami na uczniów klasy pierwszej. Każdy z nas odbił swój paluszek na pamiatkowej liście
i dostał malutki upominek.

Wizyta pana fotografa

We wtorek przyjechał do nas pan fotograf, który zrobił nam pamiątkowy album.
Za kilka dni nasi rodzice będą mogli kupić komplet, w skład którego wchodzi zdjęcie zbiorowe, portretowe i zdjęcie legitymacyjne.

Zwiedzanie szkoły

W czwartek zwiedzaliśmy szkołę.
Odwiedziliśmy naszych kolegów i koleżanki z klas pierwszych, zobaczyliśmy ich sale lekcyjne i przywitaliśmy panie wychowawczynie.
Weszliśmy również do czarodziejskiej krainy książek i rozmawialiśmy z panią bibliotekarką mgr Marią Barbarą Kolasą.
W sekretariacie zobaczyliśmy panią dyrektor, która pracowała w swoim gabinecie. Nie chcąc przeszkadzać, cichutko pożegnaliśmy panie sekretarki
i wróciliśmy do naszej sali.
W piątek poszliśmy na spacer wokół szkoły. Po drodze rozmawialiśmy
o bezpiecznej drodze do szkoły i ze szkoły i przećwiczyliśmy przejście przez ulicę.
Na zakończenie spaceru pobawiliśmy się grzecznie na boisku szkolnym korzystając z pięknej, słonecznej pogody.

 


 
Copyright (c) 2019 Szkoła Podstawowa nr 28 w Bytomiu Łagiewnikach