KOŁO NAUKOWE KLASY II B

W tym roku szkolnym chętni uczniowie klasy II b stali się małymi naukowcami.

Wzięli bowiem udział w programie edukacyjnym „Być jak Ignacy” organizowanym przez Fundację PGNiG im, Ignacego Łukasiewicza. Była to już VI edycja pt. :Tajemnicze zniknięcie Ignacego”. Celem programu była popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o polskich naukowcach.

Dzieci spotykały się zawsze w poniedziałek i pod kierunkiem pani Klaudii Widery zgłębiały naukowe problemy przygotowane przez specjalistów.
Praca opierała się na 8 scenariuszach i poruszała takie tematy jak:

• „Polarne odkrycia”,
  • „Podniebne osiągnięcia”,
  • „Zagadkowy mózg”,
  • „Nieodkryta przyroda”,
  • „Wielkie maszyny”,
  • „Przemijający czas”,
  • „Kosmiczna przygoda”,
  • „Energetyczne wynalazki”.

W trakcie pracy mali odkrywcy znajdowali odpowiedzi na wiele pytań dotyczących poszczególnych tematów oraz poznawali sylwetki wybitnych polskich naukowców:

• Henryka Arctowskiego – naukowca, podróżnika pracującego na Antarktydzie,
  • Adama Ostaszewskiego – wynalazcę związanego z przemysłem lotniczym,
  • Stanisława Gzowskiego – konstruktora mostów, dróg, linii kolejowych i portów na terenie Kanady oraz najważniejszą postać edycji ’ Ignacego Łukasiewicza.

Oprócz tego słuchali wywiadów ze współczesnymi naukowcami z różnych dziedzin: neurobiologii, archeologii, kosmologii, biologii.

Praca w kole była niesamowitym przeżyciem zarówno dla dzieci jak i prowadzącego. Uczniowie realizowali zadania projektowe i zbierali poszczególne punkty za każde działanie:

• zbudowali kompas,
  • model samolotu,
  • mapę myśli na temat mózgu,
  • wykonali zdjęcia przyrody wokół szkoły,
  • zbudowali studnię,
  • poznali działanie maszyn prostych,
  • stworzyli z masy solnej dinozaura
  • zrobili model Układu Słonecznego.

Pozostał im jeszcze ostatni scenariusz kończący projekt, który będzie również pracą konkursową. Dziewczynki i chłopcy będą pracować nad poznaniem życiorysu Ignacego Łukasiewicza i przeprowadzą doświadczenia z wykorzystaniem światła.

Praca młodych naukowców dawała im wiele satysfakcji, a gromadzone po każdych zajęciach naklejki wzbogacały ich małe indeksy. Naukowcy pracowali również poza szkołą. Byli już na wycieczce na wystawie podróżniczej „Śladami Tomka” w Muzeum Śląskim w Katowicach. Planują wyjazd do Parku Etnograficznego w Chorzowie oraz Muzeum Żelaza w Chorzowie.

Na początku projektu zapisało się dziesięciu uczniów, obecnie jest ich już czternastu. Na pewno warto poznać nazwiska tych młodych naukowców:

• Marek Burska,
  • Julia Ratyńska,
  • Kamil Prysak,
  • Alicja Malinowska,
  • Tomasz Pluciniok,
  • Emilia Lewandowska,
  • Dominik Gorzędowski,
  • Laura Topór,
  • Dawid Silski,
  • Amelia Topór.

Z czasem dołączyli jeszcze: