BIBLIOTEKA
UWAGA UCZNIOWIE!
W czasie nauczania zdalnego możecie wypożyczać książki z biblioteki z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Dni wypożyczeń: wtorki, środy i czwartki, godz. 12:00 - 14:00
Zapraszam
nauczyciel bibliotekarz
Maria Barbara Kolasa
—————————————————————————————————————————————————————————–
W naszej szkole rusza projekt czytelniczy „Biblioteczna pajęczyna”.
Drodzy Uczniowie, w zeszłym tygodniu do „pajęczynowego pudełka” zebraliśmy propozycje książek, które chcielibyście przeczytać. Zostały one spisane i zweryfikowane. Już niebawem nasza biblioteka będzie bogatsza o książkowe nowości. Gdy pojawią się one w naszej szkole, przygotujemy dla Was wystawę tych książek.
Miło nam poinformować, że do naszej biblioteki szkolnej dotarły zamówione w ramach projektu „Biblioteczna Pajęczyna” nowości wydawnicze! Już niedługo czeka nas wiele atrakcji oraz wystawa nowych książek. Tymczasem dzielimy się z Wami zdjęciami z pierwszych chwil po dostawie.
Na początku października dołączyliśmy również do akcji „Czytamy z sercem”. W ramach tego wydarzenia zapoznawaliśmy Was z tekstami i filmami zachęcającymi do zdrowego trybu życia i dbania o nasze serca. Cieszymy się, że chętnie wzięliście udział w akcji i podsumowaliście ją pięknymi plakatami, które do dziś zdobią drzwi naszej biblioteki.
—————————————————————————————————————————————————————————–
UDZIAŁ W TARGACH KSIĄŻKI W KATOWICACH
8 listopada rozpoczęły się Targi Książki w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W tegorocznej imprezie promującej czytelnictwo bierze udział 270 wystawców i jest obecnych aż 150 autorów! Podczas targów można odwiedzić stoiska wielu wydawnictw, wziąć udział w spotkaniach autorskich, wykładach, a także stanąć w kolejce po podpis literackiego idola. Nasza szkoła, która jest zaangażowana w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0, starając się zachęcać młodzież do czytania książek, również zaplanowała udział w Targach. Uczniowie z entuzjazmem przyjęli propozycję wyjazdu. Podczas Targów czynnie brali udział w wielu quizach, dzięki którym mogli zdobyć gadżety związane z książkami, chętnie przeglądali oferty wydawnictw, rozmawiali z wystawcami o książkach, a nawet wypowiadali się do kamery programu regionalnego TVP3 Katowice!
Cała grupa wyszła z imprezy zadowolona. Najlepszym powodem do radości jest to, że nowe zdobycze książkowe tak bardzo zainteresowały uczniów, że nie mogli się od nich oderwać.
To był pierwszy wyjazd na Targi Książki z naszej szkoły, ale zapewne nie ostatni. Udział w takim wydarzeniu bardzo pomaga wprowadzić młode pokolenie w świat, dzięki któremu możemy przeżywać wiele niesamowitych przygód, bo – jak powiedział Umberto Eco – „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.
8 maja obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.
Święto, zainicjowane zostało przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w 1985 roku i od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek.
Biblioteki na różne sposoby próbują przyciągnąć czytelników
i przekonać do czytania.
Nasza biblioteka szkolna również pragnie zachęcić wszystkich uczniów
do aktywnego czytania książek.
„Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana.”
Zapraszam wszystkich do przeżycia wielkiej PRZYGODY Z KSIĄŻKĄ!
Nauczyciel bibliotekarz
Maria Barbara Kolasa
Kwiecień jest świętem książki, czytania, dyskusji o autorach książek, tłumaczach, wydawnictwach. W tym miesiącu 23 kwietnia obchodzimy
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
To doroczne święto organizowane jest przez UNESCO.
Data ta wybrana została, jako symboliczna dla literatury światowej, bo w tym dniu zmarli m. in. Miguel de Cervantes
i William Szekspir.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, gdzie tego dnia obchodzony jest dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie
z tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek.
Z okazji tego ŚWIĘTA pragnę zaprosić wszystkich uczniów do udziału w KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM – pod hasłem „Czytam wszędzie moją ulubioną książkę”.
Zarekomendujcie swoją ulubioną książkę w formie zdjęcia zrobionego telefonem. Na zdjęciu pokażcie siebie z książką.
Fotografię prześlijcie do 30 kwietnia na adres e- mail: kmasnica@szkola28online.bytom.pl
W treści maila proszę podać następujące informacje:
1) imię i nazwisko autora zdjęcia
2) klasa
3) nazwisko i imię autora prezentowanej książki oraz tytuł
4) krótkie uzasadnienie – dlaczego polecasz tę książkę innym.
UWAGA: Wszyscy uczestnicy przystępując do konkursu wyrażają zgodę na publikację zdjęć na stronie internetowej szkoły.
Czekam na Wasze prace. Jury KONKURSU oceni: pomysł, jakość wykonanego zdjęcia i uzasadnienie.
Nauczyciel - Bibliotekarz
Maria Barbara Kolasa
Biblioteka szkolna bogatsza o nowe tytuły...
8 MAJA - DZIEŃ BIBLIOTEKARZY I BIBLIOTEK
Święto zostało ustanowione w 1985 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Szkolnych.
Biblioteka promuje czytelnictwo i sztukę recytatorską wśród uczniów naszej szkoły:
Biblioteka szkolna jest źródłem informacji, w którym wszyscy uczniowie, pracownicy szkoły mogą rozwijać swoją wiedzę, pobudzać wyobraźnię i zamiłowanie do czytania.
Posiadamy bogaty księgozbiór, który systematycznie wzbogacany jest o nowe, najpoczytniejsze wydawnictwa lektur, książek przygodowych, naukowych oraz bestsellerów.
Każdy czytelnik może również skorzystać z czytelni zgodnie z regulaminem biblioteki. Uczniowie klas pierwszych natomiast stają się czytelnikami zazwyczaj pod koniec II semestru, kiedy opanują technikę samodzielnego płynnego czytania.
Nauczyciel - bibliotekarz organizuje również konkursy czytelnicze, literackie, akcję "Poczytaj mi przyjacielu", lekcje biblioteczne oraz rozwija zainteresowania młodych czytelników.
Dajmy szansę naszym dzieciom, by wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.
Biblioteka szkolna informuje, że nasza placówka realizuje program zdrowia emocjonalnego - "Cała Polska czyta dzieciom".
Czytanie jest proste, tanie i dzieci je uwielbiają!
Cenne wskazówki Fundacji ABCXXI "Cała Polska czyta dzieciom":
- Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszą metodą wychowania czytelnika - człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu przy użyciu rozumu a nie pięści.
- Głośne czytanie dzieciom jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek w przeszłości: lawinowo rośnie ilość informacji i wiedzy. Kto nie czyta, nie nadąży za zmianami we współczesnym świecie.
- Czytanie chroni dzieci przed uzależnieniem od telewizji i komputerów, czytanie jest dobrą alternatywą dla fałszywych wartości masowej kultury.
- Zapał do książek trzeba rozwijać w dzieciństwie, czytając dzieciom na głos.
- Odwrót od słowa pisanego jest szczególnie niebezpieczny w demokracji. "Naród, który mało czyta - mało wie. Naród, który mało wie, podejmuje złe decyzje - w domu, na rynku, w sądzie, przy urnach wyborczych" - pisze Jim Trelease amerykański propagator czytania dzieciom.
- Mądre książki są też nośnikami ważnych, uniwersalnych wartości moralnych. Czytanie uczy dzieci odróżniania dobra od zła i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszym świecie, zdominowanym przez agresywne wzorce masowej kultury i pogoń za pieniądzem. Wobec narastającej demoralizacji młodego pokolenia nauczanie od najmłodszych lat wartości moralnych, takich jak uczciwość, szacunek, odpowiedzialność, życzliwość, rozum, odwaga czy sprawiedliwość staje się sprawą być albo nie być społeczeństwa i państwa. O przyszłości naszego kraju zadecyduje jakość ludzi, których wychowujemy dzisiaj.