SP 28 W BYTOMIU UCZCIŁA MAJOWE ŚWIĘTA

SP 28 W BYTOMIU UCZCIŁA MAJOWE ŚWIĘTA

Dnia 27 kwietnia 2022r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Akademię dla społeczności szkolnej przygotowali uczniowie klasy 4b, 8a  i 8b pod okiem nauczycieli:
p. I. Szczepańskiej, p. A. Jaruszewskiej i p. M. Mieszko.
Uczniowie rozpoczęli od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie odbyła się część artystyczna, w trakcie której „aktorzy” w pięknie udekorowanej sali przypomnieli najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 maja. Przedstawienie wzbogaciły piosenki  w wykonaniu uczennic klasy 8a: „Witaj majowa jutrzenko” oraz „Pytasz mnie”.
Występ został przyjęty gromkimi brawami. W imieniu całej społeczności szkolnej Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za przygotowanie uroczystości.

Uczniowie w odświętnych strojach z biało-czerwonymi kotylionami śpiewali piękne pieśni patriotyczne oraz wykonywali  prace plastyczne w kolorach bieli i czerwieni.
W ten sposób cała społeczność okazała szacunek wobec Ojczyzny.

W salach lekcyjnych nauczyciele przybliżyli tematykę majowych świąt,  tak ważnych w historii Polski, o których należy pamiętać. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?

1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy.  Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres  II Międzynarodówki dla upamiętnienia strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób. W Polsce dzień 1 maja został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w  1950 r.

2 Maja Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą, wprowadzony na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Właśnie  2 maja 1945 r. polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywający Berlin, umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu w Berlinie.

 3 Maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie po amerykańskiej konstytucja uchwalona przez Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim.

Przed nami majówka. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

 

 


 

 

 

 

Accessibility