Wycieczka do „Sztolni Królowa Luiza” w Zabrzu.

Dnia 15 czerwca klasa 4b pojechała na wycieczkę do „Sztolni Królowa Luiza” w Zabrzu. Na miejscu dowiedzieliśmy się, że „Sztolnia Królowa Luiza” to nazwa współczesna, stworzona z myślą o prowadzeniu ruchu turystycznego w dwóch, połączonych ze sobą  obiektach: kopalni „Królowa Luiza” oraz Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Tu, gdzie kiedyś wydobywano węgiel, dziś prowadzi specjalna podziemna trasa. Zaopatrzeni w kaski, ruszyliśmy na zwiedzanie. Po drodze spotkaliśmy Skarbnika, który sprawował opiekę nad górnikami pracującymi pod ziemią. Poznaliśmy jego historię oraz legendy z nim związane. Z całkiem bliska zobaczyliśmy, jak działa wielki, 22-tonowy kombajn. Jechaliśmy charakterystyczną żółtą kolejką górniczą – Karlikiem. Na koniec odbyliśmy podróż podziemną, wodną trasą.  Podziemna trasa wodna w Sztolni Królowa Luiza ma długość ponad 1100 metrów i jest najdłuższą tego typu trasą w Polsce i jedną z najdłuższych w Europie. Mieliśmy też czas na zabawy  i odpoczynek w Parku 12C. To z pewnością była udana wycieczka!

 

 

Accessibility