Wycieczka klasy 5a, 6a i 6b do kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza

13 czerwca 2023 r. klasy 5a, 6a, 6b wraz z wychowawcami przeżyły niezwykłą przygodę w Zabytkowej Kopalni Węgla Guido oraz w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.
Zwiedzanie kopalni zaczęliśmy od zjazdu aż 320m w dół autentyczną szolą, taką samą, jaką używają górnicy na czynnych kopalniach. Stamtąd wyruszyliśmy w swoją podziemną wędrówkę. Poznaliśmy zagrożenia czyhające na górników pracujących pod ziemią, a dzięki multimedialnym efektom niemal „poczuliśmy” je na własnej skórze. Odkrywanie poziomu 320 wiąże się przede wszystkim z poznawaniem rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku, aż do czasów współczesnych.
Część trasy na poziomie 320 m pokonaliśmy elektryczną kolejką podwieszaną. Jest to jedyna tego typu kolejka górnicza na świecie udostępniona dla turystów! Zawiozła nas w rejon pracy dwóch kombajnów górniczych, chodnikowego i ścianowego. Mogliśmy z bliska zobaczyć, jak pracują te potężne maszyny. Po zakończeniu zwiedzania Kopalni Guido spacerem udaliśmy się do Sztolni Królowa Luiza. Tam zobaczyliśmy z bliska „Podziemne Królestwo Maszyn”. Część trasy również przejechaliśmy autentyczną kolejką górniczą, Karlikiem!
Była to wspaniała i niezapomniana przygoda.
Accessibility