"W POSZUKIWANIU ŚWIADKA HISTORII" >>>

16-09-2018

Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR
w 1945 roku, działające w strukturach Centrum Kultury Karolinka organizuje II edycję projektu pt.:
„W poszukiwaniu świadka historii”...

...Wydarzenie odbywa się we współpracy z Urzędem Miasta Radzionków
i Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej. Patronat udzielił Śląski Kurator Oświaty. Projekt adresowany jest do uczniów szkół podstawowych (powyżej V klasy)
, gimnazjalnych i średnich z województwa śląskiego.

W tym roku Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków chce zachęcić młodzież do rozmowy ze świadkami historii na temat różnych świąt, które zapamiętali z czasów II wojny światowej. Tegoroczna edycja składać się będzie z trzech etapów. W pierwszym etapie w październiku uczestnicy wezmą udział w jednodniowych warsztatach prowadzonych przez dziennikarza, psychologa oraz koordynatora projektu Archiwum Historii Mówionej. Dzięki temu uczniowie dowiedzą się co to jest 'oral history' oraz jak prowadzić wywiady ze starszymi osobami.

Drugi etap zaplanowany  od 15.10.2018 do 12.11.2018, to czas na indywidualne spotkanie ze świadkiem historii oraz przygotowanie nagrań, które wezmą udział w konkursie. Zadaniem uczestników będzie wcielenie się w rolę historyka- dziennikarza i utrwalenie w formie audio lub wideo wspomnień starszych mieszkańców naszego regionu  na temat różnych świąt, które zapamiętali z okresu  II wojny światowej. Czy to jak wówczas przeżywano święta i uroczystości różni się od znanych młodzieży współcześnie form świętowania? Najlepsze prace wyłonione przez doświadczonych ekspertów między innymi z Uniwersytetu Ślaskiego
w Katowicach  zostaną nagrodzone.

W trzecim etapie stworzone zostanie internetowe archiwum, zawierające prace uczestników.

Udział w projekcie należy zgłosić do 30.09.2018 roku w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku,
ul. św. Wojciecha 118, 41-922 Radzionków, tel. 32 307 35 36, kontakt@deportacje45.pl. Formularz zgłoszenia dostępny jest na stronie www.deportacje45.pl w zakładce 'edukacja'. Gotowe prace konkursowe należy dostarczyć od 15.10 do 12.11.2018 roku do siedziby organizatora.

W załączniku regulamin projektu oraz plakat. Więcej informacji na stronie www.deportacje45.pl.