PIEKARSKIE BETLEJEM >>>

31-12-2018
   Przekazujemy Państwu zaproszenie do odwiedzenia...

...Najbardziej świątecznego miejsca na Śląsku

Tegoroczne „Piekarskie Betlejem” obchodzi swój mały jubileusz. Już po raz piąty Rajski Plac obok piekarskiej bazyliki stanie się jednym z najbardziej świątecznych miejsc na Śląsku. Wielkie przygotowania trwają od listopada. Jak zawsze filarem prac jest grupa Mężczyzn św. Józefa. Trzeba przyznać, że ich zaangażowanie i pasja
w przygotowaniu plenerowej szopki budzi podziw i wdzięczność.

Co nowego zobaczymy w tegorocznym „Piekarskim Betlejem”? O tym dokładnie przekonają się ci wszyscy, którzy zechcą odwiedzić sanktuarium począwszy od Świąt Bożego Narodzenia aż do końca stycznia. „Piekarskie Betlejem” to nie tylko żywa
i ruchoma szopka, która z każdą kolejną odsłoną staje coraz większa, ale również liczne koncerty kolędowe. Tegoroczną  gwiazdą wielkiego kolędowania będzie Golec uOrkiestra. Od samego początku „Piekarskie Betlejem” wyróżniało się regionalnym charakterem. Podobnie będzie i w tym roku. Do tradycyjnej już ekspozycji „dawnego Śląska” trafią nowe eksponaty. Wśród postaci pojawią się Powstańcy Śląscy. W przyszłym roku przeżywać będziemy bowiem 100. rocznicę wybuchu Pierwszego Powstania Śląskiego. Nieodzowną częścią śląskich domostw była „lauba”. To ona prowadziła do familoka czy też prywatnego domu.  To w laubie  siedzieli "starki" i "starzyki". I tego elementu nie zabraknie w tegorocznej regionalnej części naszej szopki.

Piekarskie Betlejem odnosi się zawsze do ważnych wydarzeń z życia Kościoła powszechnego i lokalnego. W mijającym roku przeżywaliśmy 50. rocznicę śmierci wielkiego mistyka i świętego – o. Pio z Pietralciny. Jego postać zasili grono ruchomych figur oddających cześć Nowonarodzonemu Panu. Będzie to po papieżu Franciszku i ks. Ficku trzecia nowa postać, która dołączy do półwiecznych figur pochodzących z tzw. Panoramy Tysiąclecia. Autorką nowych figur jest pani Katarzyna Fabiańczyk. W roku 2019 obchodzić będziemy ponadto 170 lat jakie mija od poświęcenia bazyliki, a także 360 lat oficjalnego kultu obrazu Matki Bożej Piekarskiej. Stąd obok Świętej Rodziny pojawi obraz piekarskiej Madonny z Dzieciątkiem.

Wśród wielu stałych ekspozycji, gdzie zmieniają się poszczególne elementy, jedna każdego roku jest zupełnie inna. Na przestrzeni lat przedstawiała; śląską rodzinę, górniczy chodnik, czy też śląską wieś. Każda wystawa miała charakter edukacyjny, przeznaczony zwłaszcza dla młodego pokolenia. Podobnie będzie i w  tym roku. Papieska encyklika Laudato si oraz szczyt klimatyczny w Katowicach stały się inspiracją do podjęcia tematyki ekologii. Zobaczymy więc środowisko naturalne – las, piękne drzewa, przechadzające się zwierzęta i szumiący potok, a pośród tego wszystkiego św. Franciszka z Asyżu, patrona ekologii.

Wyjątkową, zupełnie nową przestrzenią w piekarskiej szopce będzie tzw. kaplica pokoju, czyli replika groty narodzenia Pana Jezusa w Betlejem. Charakterystyczna gwiazda pod ołtarzem została wykonana przez firmę w Arizonie na południu Stanów Zjednoczonych. Od lat firmę tę współtworzą Ślązacy z Lubomii. Opiekują się oni również kopią obrazu Matki Bożej Piekarskiej, który pozostał w Arizonie po peregrynacji w 2016 roku. Wewnątrz gwiazdy znajdzie się ziemia przywieziona z Betlejem. Intencją powstania tego miejsca w naszej szopce jest stworzenie przestrzeni modlitwy o pokój. Codziennie docierają do nas informacje o niepokojach na świecie, wybuchających konfliktach czy chrześcijanach, którzy przelewają krew za wiarę.

Na tym jednak nie kończą się „nowości” w piekarskiej szopce. W budynku po prawej stronie głównego wejścia do bazyliki (dawny kiosk parafialny) podziwiać będzie można blisko 20 szopek przywiezionych z różnych strona świata: afrykańskie, filipińskie, austriackie czy niemieckie. Nie zabraknie szopek tradycyjnych i tych śląskich zwanych „Betlyjkami”. Szopki te gromadzone przez lata w piekarskim sanktuarium i niegdyś eksponowane w centrum pielgrzymkowym oraz muzeum, po renowacji staną się okazją do podziwiania sztuki różnych kultur wyrażonej w świątecznej formie. Po raz kolejny wystartuje także konkurs na najpiękniejszą choinkę przygotowaną przez piekarskie szkoły i przedszkola. Konkurs organizowany jest wspólnie ze Szkołą Katolicką. Na pielgrzymów jak zawsze czekać będzie plenerowa kawiarenka z ciepłą herbatą i domowymi wypiekami.

Na koniec wypada tylko zaprosić wszystkich do odwiedzenia „Piekarskiego Betlejem”. Niech wieść o tym miejscu za pośrednictwem tych, którzy je już odwiedzili trafi na cały Śląsk i nie tylko. Przy okazji wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy rokrocznie pomagają w budowie i wystroju „Piekarskiego Betlejem”, a także dbają o przybywających tu pielgrzymów. Do zobaczenia w noc Bożego Narodzenia!

Ks. Adam Zgodzaj